තුර්කියේ භූමිකම්පාවෙන් මිය ගිය ගණන තවත් ඉහළට.!

 තුර්කියේ භූමිකම්පාවෙන් මිය ගිය ගණන තවත් ඉහළට.!

පැය කිහිපයකට පෙර තුර්කියේ සිදුවූ රික්ටර් පරිමාණයේ 7.8 ක ප්‍රබල භූමිකම්පාව හේතුවෙන් තුර්කියේ සහ සිරියාවේ මිය ගිය ගණන 912 දක්වා ඉහළ ගොස් ඇති බව රොයිටර් පුවත් සේවය වාර්තා කරයි.

මරණ සංඛ්‍යාව තවමත් ඉහළ යමින් පවතී. කම්පනයෙන් කඩා වැටුණු ගොඩනැගිලි දුසිම් ගනනක් යට සිට මිනිසුන් පිටතට ගනිමින් සිටින අතර සිරියාවේ මරණ සංඛ්‍යාව වැඩි බව කියයි.

භූමිකම්පාවෙන් විපතට පත් තුර්කියට හැකි සෑම සහයක්ම ලබා දෙන ලෙස ඉන්දීය අගමැති නරේන්ද්‍ර මෝදිගේ උපදෙස් පරිදි ජාතික ආපදා ප්‍රතිචාර බලකායේ සෙවීම් සහ ගලවා ගැනීමේ කණ්ඩායම්, වෛද්‍ය කණ්ඩායම් සහ සහන ද්‍රව්‍ය වහාම යැවීමට රජය තීරණය කළේය. විශේෂ පුහුණුව ලත් සුනඛ කණ්ඩායම් සහ අවශ්‍ය උපකරණ සහිත පුද්ගලයින් 100 දෙනෙකුගෙන් සමන්විත NDRF හි කණ්ඩායම් දෙකක් භූමිකම්පාවෙන් පීඩාවට පත් ප්‍රදේශයට සෙවීම් සහ ගලවා ගැනීමේ මෙහෙයුම් සඳහා පියාසර කිරීමට සූදානම්ව සිටිති. පුහුණු වෛද්‍යවරුන් සහ පරිපූරක වෛද්‍යවරුන් සමඟ අත්‍යවශ්‍ය ඖෂධ සමඟ වෛද්‍ය කණ්ඩායම් ද සූදානම් කර ඇත. භූමිකම්පාවෙන් විපතට පත් තුර්කියට පිහිටවීම සඳහා ඉදිරිපත් වූ ලෝක නායකයන් අතර අගමැති නරේන්ද්‍ර මෝදි ද විය. “ඉන්දියාව තුර්කියේ ජනතාව සමඟ සහයෝගයෙන් සිටින අතර මෙම ඛේදවාචකය සමඟ සාර්ථකව කටයුතු කිරීමට හැකි සෑම සහයෝගයක්ම ලබා දීමට සූදානම්”, අගමැති පැවසීය.

භූමිකම්පාව සිරියානු දේශසීමාවේ සිට කිලෝමීටර් 90 ක් (සැතපුම් 60) පමණ දුරින් Gaziantep නගරයට උතුරින් කේන්ද්‍රගත විය. සිරියානු සිවිල් යුද්ධයෙන් මිලියන ගණනක් සරණාගතයින් සිටින කලාපය මෙයයි. භූමිකම්පාව ඊජිප්තුවේ කයිරෝ නුවර තරම් ඈතට දැනී ඇත.

Newspedia 01

Related post