ගිය අවුරුද්දට වඩා වැඩි සුරාබදු අදායමක් මේ අවුරුද්දේ ලැබිලා!

 ගිය අවුරුද්දට වඩා වැඩි සුරාබදු අදායමක් මේ අවුරුද්දේ ලැබිලා!

අමුද්‍රව්‍ය මිල ඉහළ යෑම, ඉන්ධන හිඟය, රට අගුලු දැමීම ඇතුළු අභියෝගාත්මක තත්ත්වයන් රැසක් තිබියදී ද, වසර 2021 ලැබූ සුරාබදු ආදායමට සමාන මුදලක් මේ වසරේ මුල් මාස 11 තුළ එක් රැස් කර ගැනීමට සුරාබදු දෙපාර්තමේන්තුව සමත් වී තිබේ.

වසර 2021දී සුරාබදු දෙපාර්තමේන්තුව ලැබූ ආදායම රුපියල් බිලියන 139කි.

මේ වසරේ මුල් මාස 11 ඉක්ම යෑමට මත්තෙන් අපේක්ෂා කළ ආදායම් ඉලක්කය සපුරාලීමට හැකි වීම සතුටට කරුණක් බව සුරාබදු කොමසාරිස් ජනරාල් එම්.ජේ. ගුණසිරි මහතා කියා සිටී.

ඒ අනුව වසර 2022 අවසාන වන විට සුරාබදු ආදායම රුපියල් බිලියන 165ක ඉලක්කය ජය ගැනීමට හැකි වනු ඇතැයි ඔහු සඳහන් කළේය.

මෙලෙස ආදායම ඉතා ඉක්මනින් ඉහළ නංවා ගැනීමට මේ වසරේ ජනවාරි 03 වැනිදා පටන් ආරම්භ කළ දෙස් විදෙස් මත්පැන් සඳහා ස්ටිකර් ඇලවීමේ වැඩපිළිවෙළ හරහා ආදායම් කාන්දුව වැළැක්වීම ප්‍රබල හේතුවක් වූ බව ද කොමසාරිස් ජනරාල්වරයා කීය.

තම දෙපාර්තමේන්තුවේ ඇතැම් සුළු පිරිසක් වන නිලධාරීන් ස්ටිකර් ඇලවීමේ වැඩපිළිවෙළ කඩාකප්පල් කිරීමට නොයෙක් උත්සාහ ගත්ත ද ඉතා කැපවීමෙන් සහ වගකීමෙන් ක්‍රියා කරන බහුතර නිලධාරින්ගේ යහපත් ක්‍රියා කලාපය නිසා ආදායම වැඩි කර ගැනීමට හැකි වූ බව ද කීය.

විශේෂයෙන් වසර 2022 මුල පටන් මත්පැන් නිෂ්පාදන සඳහා අවශ්‍ය අමුද්‍රව්‍ය මිල, එතනෝල් මිල විශාල ලෙස ඉහළ යාම, ඉන්ධන හිඟය, රට අගුලු දැමීම, ජනතාවගේ ආදායම් වියදම් අතර පරතරය වැඩි ලෙස ඉහළ යමින් උද්ධමනකාරී තත්ත්වයක් ඇති වීම, වැට් බදු පැනවීම, සමාජ ආරක්ෂණ බදු පැනවීම සහ මත්පැන් මිල වසර තුළ තුන් වතාවක් ඉහළ යෑම, මත්පැන්වල ඉල්ලුම අඩු වීමට බලපෑ ප්‍රධාන කරුණු වේ.

ඒ අනුව පෙර වසරට වඩා 40%ක ඉල්ලුම අඩු වීමක් දක්නට ලැබේ.

srilanka MIRROR

Newspedia 02

Related post