හෙට හවස අර්ධ සූර්යග්‍රහණයක් බලන්න පුළුවන්..!

 හෙට හවස අර්ධ සූර්යග්‍රහණයක් බලන්න පුළුවන්..!

හෙට එනම් 2022 ඔක්තෝම්බර් 25 වන දින අර්ධ සූර්යග්‍රහණයක් ශ්‍රී ලංකාවට දර්ශනය වනු ඇත.

කොළඹ විශ්වවිද්‍යාලයේ භෞතික විද්‍යාව පිළිබඳ මහාචාර්ය සහ තාරකා විද්‍යා හා අභ්‍යවකාශ විද්‍යා අංශයේ අධ්‍යක්ෂ මහාචාර්ය චන්දන ජයරත්න පැවසුවේ අර්ධ සූර්යග්‍රහණය ශ්‍රී ලංකාවේ බොහෝ ප්‍රදේශවලට හෙට හිරු බැස යෑමේදී දැකගත හැකි බවය. කෙසේ නමුත් එය වඩාත් හොඳින් පෙනෙන්නේ යාපනයට බව හෙතෙම සඳහන් කළේය.

නිවේදනයක් නිකුත් කරමින් ඔහු කියා සිටියේ යාපනය නගරයට අර්ධ සූර්යග්‍රහණය ආරම්භ වන්නේ පස්වරු 5.27ට බවය. උපරිම සූර්යග්‍රහණය සිදුවන්නේ පස්වරු 5.46ටය. එහිදී සූර්ය තැටියෙන් 8.8%ක් සඳෙන් වැසෙනු ඇත. සූර්යග්‍රහණය අවසන් වන්නේ පස්වරු 6.20ට වුවද. එය නිරීක්ෂණය කළ හැක්කේ සවස 5.49 ට හිරු බැස යන තෙක් පමණි. මෙම සූර්යග්‍රහණය විනාඩි 22ක කාලයක් යාපනයට දිස්වනු ඇත.

ශ්‍රී ලංකාවේ උතුරු ප්‍රදේශය වන අනුරාධපුරයේ සිට යාපනය දක්වා ප්‍රදේශය මෙම සූර්යග්‍රහණය නැරඹීමට සුදුසුම කලාපය වන අතර ශ්‍රී ලංකාවේ දකුණු ප්‍රදේශවලට මෙම සූර්යග්‍රහණය දෘශ්‍යමාන නොවේ.

කොළඹ පදිංචි අයට අර්ධ සූර්යග්‍රහණයේ ආරම්භය පස්වරු 5.43 ට දැකගත හැකිය. සහ උපරිම සූර්යග්‍රහණය පස්වරු 5.49 ටය. එය සූර්ය තැටියෙන් 1.6% ක් පමණ චන්ද්‍රයා ආවරණය කරයි. හිරු බැස යෑම නිසා 5.52 න් පසු අර්ධ සූර්යග්‍රහණය නිරීක්ෂණය කළ නොහැක. මෙම සූර්යග්‍රහණය විනාඩි 9ක පමණ කාලයක් කොළඹ ප්‍රදේශයට දර්ශනය වනු ඇති බව මහාචාර්ය චන්දන ජයරත්න මහතා පැවසීය.

හිරු බැස යෑමට ආසන්නව බටහිර ක්ෂිතිජය ආසන්නයේ සූර්යයා ඉතා අඳුරු වන විට මෙම සූර්යග්‍රහණය සිදුවන බැවින් සූර්ය පෙරහනක් නොමැතිව වුවද සූර්යග්‍රහණය නිරීක්ෂණය කිරීම තරමක් යෝග්‍ය බව මහාචාර්යවරයා වැඩිදුරටත් පැවසීය.

සූර්යග්‍රහණයේ උපරිම කාලය සහ ඉන් පසුව තත්පර 30කට අඩු කෙටි කාලයක් පියවි ඇසින් නිරීක්‍ෂණය කිරීමෙන් ඇස්වලට කිසිදු හානියක් සිදු නොවන බවද ඔහු සඳහන් කළේය.

අර්ධ සූර්යග්‍රහණය යුරෝපය, උතුරු අප්‍රිකාව, මැදපෙරදිග සහ ආසියාවේ බටහිර ප්‍රදේශවල බොහෝ ප්‍රදේශවලට ද දැකගත හැකිය.

පෘථිවිය සහ සූර්යයා අතර චන්ද්‍රයා සරල රේඛාවකින් ගමන් කරන විට සූර්යග්‍රහණයක් ඇතිවේ. එවිට චන්ද්‍රයාගේ සෙවනැල්ල පෘථිවි පෘෂ්ඨය හරහා ගමන් කරන අතර පෘථිවියේ සිට පෙනෙන පරිදි සූර්යයාගේ ආලෝකය අවහිර කරයි. නව සඳ දිනක සූර්යග්‍රහණයක් සිදුවේ.

Newspedia 01

Related post