ශ්‍රී ලංකා ණය සාකච්ඡාවල දී චීනය සහ ඉන්දියාව සමීපව සම්බන්ධීකරණයට පැරිස් ක්ලබ් සූදානම්!

 ශ්‍රී ලංකා ණය සාකච්ඡාවල දී චීනය සහ ඉන්දියාව සමීපව සම්බන්ධීකරණයට පැරිස් ක්ලබ් සූදානම්!

ශ්‍රී ලංකාවේ ණය සාකච්ඡා සම්බන්ධයෙන් සමීපව සම්බන්ධීකරණය කිරීම සඳහා ‘පැරිස් ක්ලබ්’ ණයහිමි රටවල් පසුගිය මාසයේ චීනය සහ ඉන්දියාව සමග අදහස් හුවමාරු කරගෙන තිබේ. කෙසේවෙතත් එකී දෙරට පාර්ශවයෙන් තවමත් පිළිතුරක් බලාපොරොත්තුවෙන් සිටින බව රොයිටර් වාර්තා කරයි.

අර්බුදයට ගොදුරු වූ ශ්‍රී ලංකාව සැප්තැම්බර් මාසයේදී ඩොලර් බිලියන 2.9 ක ණයක් සඳහා ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලේ මණ්ඩලය සමඟ කාර්ය මණ්ඩල මට්ටමේ ගිවිසුමකට එළැඹිණ. ඉන්පසු පැරිස් ක්ලබ් නිලධාරීන් ශ්‍රී ලංකාවේ විශාලතම ද්විපාර්ශ්වික ණය දෙන්නන් වන චීනය සහ ඉන්දියාව වෙත එසේ ළඟා විය.

පැරිස් සමාජයට තවමත් කිසිදු රටකින් පිළිතුරක් ලැබී නොමැත. ශ්‍රී ලංකාව සම්බන්ධයෙන් පැරිස් සමාජය සමඟ සමීප සම්බන්ධීකරණයක නිරත වීමට පළමු පියවර ගත යුත්තේ කවුරුන්ද යන්න පිළිබඳව ඉන්දියාව සහ චීනය අතර ගැටුමක් ඇති විය හැකි බවත් කියැවේ.

ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලේ සහ ලෝක බැංකුවේ වාර්ෂික රැස්වීම්වලට සමගාමීව නිලධාරීන් වොෂින්ටනයේදී ඉන්දීය නිලධාරීන් ද හමු විය. චීන නිලධාරීන් පෞද්ගලිකව පැමිණ සිටියේ නැත.

ශ්‍රී ලංකාව දශක හතකට වැඩි කාලයක් තුළ ඇති දරුණුතම ආර්ථික අර්බුදය සමඟ පොරබදමින් සිටින අතර, පුළුල් පරාසයක ද්විපාර්ශ්වික ණය හිමියන්ට ඩොලර් බිලියන 14 කට ආසන්න මුදලක් ගෙවිය යුතුය. එයින් 66% ක් පැරිස් ක්ලබ් නොවන සාමාජිකයින්ට ගෙවිය යුතුව තිබේ.

ශ්‍රී ලංකා රජයේ දත්තවලට අනුව, මේ වසර මුලදී ජාත්‍යන්තර ණය ගෙවීම නැවැත්වීමෙන් පසු විදේශ බැඳුම්කර හිමියන් සමඟ ඩොලර් බිලියන 12 ක් පමණ ණය මුදලක් සම්බන්ධයෙන් නැවත සාකච්ඡා කිරීමට අවශ්‍ය වී තිබේ.

මිලියන 22 කට ආසන්න ජනගහනයක් සිටින ශ්‍රී ලංකාව, ජපානය ද ඇතුළත් ද්විපාර්ශ්වික ණය දෙන්නන්ගෙන් මූල්‍ය සහතික ලබා ගැනීම සඳහා තාවකාලික සම්බන්ධීකරණ වේදිකාවක් සොයමින් සිටී.

මධ්‍යම ආදායම් ලබන රටක් ලෙස පවතිමින්, ණය ප්‍රතිකාර සඳහා පොදු රාමු 20 ක කණ්ඩායම යටතේ සහන සඳහා අයදුම් කිරීමට ශ්‍රී ලංකාවට හැකියාවක් නැත. ශ්‍රී ලංකාවේ මුළු විදේශ විනිමය ණය ඩොලර් බිලියන 38.7 ක් දළ දේශීය නිෂ්පාදිතයෙන් 48.2% ක් වූ බව නවතම IMF වාර්තාව මාර්තු මාසයේදී පෙන්වා දුන්නේය.

Newspedia 01

Related post